Untitled Document

Join the Wonderful
Winning World

# #
#

HOME

  • select font size
  • #
  • #
#
# Untitled Document
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#

#

Media Registration

 

Weather by EMY


#

Special Olympics Festival 2011 June 26 – July 3

Ο.Α.Κ.Α Between the “Wall of Nations” and “Agora”

 

Sunday, June 26 Europe & Eurasia

 

Debrecen Folk Group * Traditional Dance group from Hungary

With the support of the Embassy of Hungary

11:00 & 14:00 & 18:00 @ Stage Area

Alphorn & Schwyzerörgeli * Concert with traditional Swedish musical instruments

With the support of the Embassy of Switzerland

12:00 & 17:00 @ Stage Area

Sketches Workshop * with the students of Ornerakis Art College

12:00 – 13:00 @ Festival Tent

Magic Show* by the Academy of Magicians

13:00 @ Stage Area

Kosmos 93,6

Live broadcast with the radio producer Petros Adam

15:00 – 17:00 @ Stage Area

Live broadcast with the radio producer Eirini Giannara

17:00 – 19:00 @ Stage Area

Animation Workshop with plastecine * by Areti Chrisanthou of Ornerakis Art College

17:00 – 19:00 @ Festival Tent

 

 

Monday, June 27 Middle East & North Africa

Kosmos 93,6

Live broadcast with the radio producer Anna Paschalidou

10:00 – 12:00 @ Stage Area

Painting on Canvas Workshop * By the Association of Social Responsibility for Children and Youth

10:00 – 13:00 @ Festival Tent

«Almond cracks» *By the “Theatre of Shoe on Top of the Tree”

12:00 @ Stage Area

Ennstaler Steirerklang * Traditional music from Austria

With the support of the Embassy of Austria

13:00 @ Stage Area

«Ivan» * Puppetry with Lita Aslanoglou

14:00 & 15:00 & 16:00 & 17:00 @ Stage Area

«Oups» * Puppetry with Anneta Stefanopoulou

14:30 & 15:30 & 16:30 @ Stage Area

«Saltapidis» * Puppetry with Sotiria Karapataki

15:15 & 15:45 & 16:15 & 16:45 @ Stage Area

Magic Show* by the Academy of Magicians

17:30 @ Stage Area

Traditional Greek Dances *By the Cultural Society of OTE Workers.

18:00 @ Stage Area

 

 

Tuesday, June 28 Asia Pacific

Team Painting Workshop * By the International Olympic Truce Centre

10:00 – 14:00 @ Festival Tent

Magic Show* by the Academy of Magicians

12:00 @ Stage Area

Recycling Park *By the Hellenic Recovery Recycling Corporation

14:00 – 18:00

«Ivan» * Puppetry with Lita Aslanoglou

14:00 & 14:45 @ Stage Area

«Οups» * Puppetry with Anneta Stafanopoulou

14:30 & 15:00 @ Stage Area

Sketches Workshop * with the students of Ornerakis Art College

17:00 – 19:00 @ Festival Tent

Greek Songs from Present to Past *

With Melina Kiriakopoulou & Matina Michailidou

Piano: Kostantinos Psathas

18:00 @ Stage Area

 

 

Wednesday, June 29 North America

Painting on Canvas Workshop * By the Association of Social Responsibility for Children and Youth

10:00 – 13:00 @ Festival Tent

Magic Show* by the Academy of Magicians

11:30 @ Stage Area

«Ivan» * Puppetry with Lita Aslanoglou

12:00 & 12:30 & 13:00 & 13:30 @ Stage Area

Flagship” * Rock, R&B, & Country music concert by the U.S Naval Forces Europe Band

15:00 & 18:00 @ Stage Area

 

 

Thursday, June 30 East Asia

Painting on Canvas Workshop * By the Association of Social Responsibility for Children and Youth

10:00 – 13:00 @ Festival Tent

Magic Show* by the Academy of Magicians

12:00 @ Stage Area

Kosmos 93,6

Live Broadcast with the radio producer Konstandina Nikolopoulou

14:00 – 16:00 @ Stage Area

Yapong & Saman dance * Indonesian Folk Dances

With the support of the Embassy of Indonesia

16:30 & 18:00 @ Stage Area

Sketches Workshop * with the students of Ornerakis Art College

17:00 – 19:00 @ Festival Tent

 

 

Friday, July 1

Painting on Canvas Workshop * By the Association of Social Responsibility for Children and Youth

10:00 – 13:00 @ Festival Tent

«Ivan» * Puppetry with Lita Aslanoglou

11:00 & 11:30 & 12:00 & 12:30 & 13:00 @ Stage Area

Sketches Workshop * with the students of Ornerakis Art College

12:00 – 14:00 @ Festival Tent

Magic Show* by the Academy of Magicians

13:30 @ Stage Area

Don Kristo * Stand up Comedy with the French comedian

With the support of the French Institute of Athens

14:00 & 17:15 @ Stage Area

Kleintje Pils” *Concert of the well-known sports band from Netherlands

With the support Embassy of the Kingdom of the Netherlands

14:30 & 18:30 @ Stage Area

«Saltapidis» * Puppetry with Sotiria Karapataki

15:00 & 15:30 & 16:00 & 16:30 @ Stage Area

Kosmos 93,6

Live broadcast with the radio producer Petros Adam

18:00 – 20:00 @ Stage Area

 

 

Saturday, July 2 Latin America

Painting on Canvas Workshop * By the Association of Social Responsibility for Children and Youth

10:00 – 13:00 @ Festival Tent

Magic Show* by the Academy of Magicians

12:00 @ Stage Area

Peru Inkas” *Traditional music of the Andeans mountains

With the support of the Embassy of Peru

17:00 @ Stage Area

Kosmos 93,6

Live broadcast with the radio producer Petros Adam

18:00 – 20:00 @ Stage Area

Tango Show * Traditional Tango from Argentina

With the support of the Embassy of Argentina

18:30 @ Stage Area

Skoog Concert *Concert with the music instrument Skoog

16:00 @ @ Stage Area

 

 

Sunday, July 3 Africa

Painting on Canvas Workshop * By the Association of Social Responsibility for Children and Youth

10:00 – 13:00 @ Festival Tent

Sketches Workshop * with the students of Ornerakis Art College

12:00 – 14:00 @ Festival Tent

Magic Show* by the Academy of Magicians

12:00 @ Stage Area

«Saltapidis» *Puppetry with Sotiria Karapataki

14:00 & 14:30 & 15:00 & 15:30 & 16:00 & 16:30 & 17:00 @ Stage Area

Kosmos 93,6

Live broadcast with the radio producer Vasilis Stamatiou

20:00 – 22:00 @ Stage Area



# #