#

Media Registration

#

Επιτυχημένο το πρώτο test event των Παγκόσμιων Αγώνων Special Olympics

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε στις εγκαταστάσεις του «Sailing Academy», στην περιοχή του Μαραθώνα, το πρώτο test event των Παγκόσμιων Αγώνων Special Olympics Αθήνα 2011, στο άθλημα της ιστιοπλοΐας. Στη διοργάνωση, η οποία διήρκεσε δύο ημέρες, πήραν μέρος 16 αθλητές σε σκάφη τύπου «4.20» (δύο σε κάθε σκάφος). Πραγματοποιήθηκαν έξι ιστιοδρομίες.

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή των εθελοντών, οι οποίοι συνέβαλαν σημαντικά στην άρτια διοργάνωση του test event. Στις εγκαταστάσεις του «Sailing Academy» βρέθηκαν 54 εθελοντές. Στη δοκιμαστική διοργάνωση πήραν μέρος και τα δύο πληρώματα, που είχαν διακριθεί στους Παγκόσμιους Αγώνες της Σαγκάη, το 2007. Πρόκειται για τον Γιάννη Μιρσελάκη, ο οποίος με παρτενέρ τον Θέμη Παρούση κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και τους Ηρακλή Κόντο – Μάριο Πετρόγκονα που ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, στη Σαγκάη.

Οι ιστιοπλόοι χωρίστηκαν σε τέσσερις κατηγορίες. Τα αποτελέσματα ανά κατηγορία έχουν ως εξής: Α’ Κατηγορία: 1οι) Νικήτας Γεραμάνης – Αλέξανδρος Μογκαντάμ. Β’ κατηγορία: 1οι) Γεράσιμος Ασβεστάρης – Αναστάσιος Γεωργίου, 2οι) Μιρέλα Καλλαματιανού – Παύλος Κενανόγλου, 3οι) Ηρακλής Κόντος – Κωνσταντίνος Παπαδάκης. Γ’ κατηγορία: 1οι) Ελένη Εδιπίδη – Ετιέν Κολιαλής, 2οι) Αντώνης Παπαδόπουλος – Θέμης Παρούσης. Δ’ κατηγορία: 1οι) Ιωάννης Μιρσελάκης – Δημοσθένης Στασινόπουλος, 2ες) Αρτεμις Κωνσταντουράκη – Παρασκευή Μπεκιαρίδου.

Οι δοκιμαστικές διοργανώσεις θα συνεχιστούν στις 30 Μαΐου. Με αφορμή τους πανελλήνιους αγώνες Special Olympics θα πραγματοποιηθούν test events σε 11 αθλήματα, με τη συμμετοχή και ξένων αθλητών, στις εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ, του Ελληνικού και του σταδίου «Ειρήνης και Φιλίας».

Attached Files
Attached Files[1]
Attached Files[2]

Tweet

Νέα / Ανακοινώσεις

Νέα Τηλεοπτικά Spot

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να παρακολουθείσετε τα 2 νέα τηλεοπτικά spot των Αγώνων!!

Συνέχεια...

Εισιτήρια Τελετών Έναρξης και Λήξης

Το βράδυ της 25ης Ιουνίου, στο Παναθηναϊκό Στάδιο (Καλλιμάρμαρο) οι καρδιές όλων των Ελλήνων θα συντονιστούν στον ίδιο ρυθμό: Η Τελετή Έναρξης των Παγκόσμι