Media Registration

#
Tweet

Δεν τα κατάφερε η Ελλάδα στο βόλεϊ απέναντι στις ΗΠΑ

Δεν κατάφερε η μικτή Εθνική ομάδα βόλεϊ της Ελλάδας να κερδίσει την αντίστοιχη των ΗΠΑ καθώς λάθη των παικτών της στις υποδοχές και τα πολλά άουτ στην επίθεση διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 σετ υπέρ της αμερικάνικης ομάδας, μολονότι οι παίκτες της προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

Η Ελλάδα ομάδα προηγήθηκε στην αρχή του αγώνα αλλά στην συνέχεια οι Αμερικανοί ανέβασαν την απόδοσή τους και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 10 πόντους (11-21). Με τα σερβίς της Ελλάδας και τα λάθη άμυνας των Αμερικανών το 11-21 έγινε 20-22 υπέρ των αμερικανών. Το τελικό σκορ 21-25 έδωσε το πρώτο σετ στις ΗΠΑ.

Στο δεύτερο σετ δεν άλλαξε κάτι με τους Αμερικανούς να συνεχίζουν στην ίδια απόδοση με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά με 16-9. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα παρευρισκόμενοι εθελοντές προσπάθησαν να εμψυχώσουν την Εθνική φωνάζοντας ρυθμικά «Ελλάς». Οι παίκτες της Εθνικής κατάφεραν να μειώσουν σε 20-15 μην μπορώντας όμως να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Τελικά οι ΗΠΑ επικράτησαν με 25-15, παίρνοντας και το δεύτερο σετ.