Tweet

Το μεγαλείο των Special Olympics - 01/07/2023

To Μεγαλείο των Special Olympics είναι η αγνή ευγενής άμιλλα η οποία κάθε στιγμή αποθησαυρίζεται σε  όλους τους αγωνιστικούς χώρους ανεξαρτήτως φύλου και εθνικότητας του εκάστοτε αγωνιζομένου.

Και αυτή η άδολη αγνότητα η οποία αβίαστα ''εκλύεται'' είναι αναφανδόν αποδεκτή από κάθε κριτή όπου και αν ανήκει.

Η συναδελφικότητα και η αλληλεγγύη φάνηκε και στις τελικές σειρές των 200 μέτρων ανδρών όπου όλοι οι αθλητές ασχέτως με την θέση την οποία κατέλαβαν στην κούρσα , έδιναν συγχαρητήρια ο ένας  στον άλλο.

Το είδαμε με περίτρανο τρόπο στην τέταρτη τελική σειρά με τους δύο πρώτους , μόλις εννέα ετών , τον Ουραγουανό νικητή Luis Prado με 42.36 και τον  δεύτερο με 43.72 Πορτορικανό Abimael Vazquez να αλληλοσυγχαίρονται .

Οι δύο μόλις προαναφερθέντες ήταν οι βενιαμίν των εικοσιπέντε τελικών σειρών όπου συνολικά συμμετείχαν 164 αθλητές.

Απόδειξη του πάθους το οποίο επικράτησε στον αγώνα ήταν οι ουκ ολίγες (πέντε) ακυρώσεις κατά την διάρκεια της διενέργειας των τελικών σειρών των 200 μέτρων ανδρών.

Ο καλύτερος χρόνος σημειώθηκε στην 18η σειρά όπου επικράτησε ο 28χρόνος Σαουδάραβας Talae Alyami με χρόνο 23.01.

Άλλο εντυπωσιακό στοιχείο είναι η συμμετοχή 86 νεαρών αθλητών κάτω των είκοσι ετών , ενώ στον αντίποδα μόνον εννιά αθλητές της μεγαλύτερης ηλικιακής κατηγορίας άνω των τριάντα , μετείχαν στους τελικούς των 200 μέτρων ανδρών.