Media Registration

#
Tweet

Μια ντουζίνα μετάλλια - 02/07/2023

O χορός των μεταλλίων καλά κρατεί για την Ελληνική ομάδα της Ιππασίας. Η συγκομιδή στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο έφτασε τα 12 μετάλλια (τέσσερα χρυσά, τρία ασημένια, πέντε χάλκινα) με τα τέσσερα που κατέκτησαν οι αθλητές στο πρόγραμμα της σημερινής μέρας. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Παναγιώτης Πολίδης από τις Σέρρες στην κατηγορία Working Trails CI_03. Μόλις δέκα ετών, είναι ο μικρότερος από όλη την παρέα που βρίσκεται αυτές τις μέρες στο Μαρκόπουλο. Έλαμπε το πρόσωπό του, ενώ η μητέρα του που ήταν στο πλευρό του δήλωσε ικανοποιημένη και ευτυχισμένη που ο γιος της, με προπόνηση μόλις τριών μηνών, κατάφερε να πετύχει το στόχο του.

Ο Παναγιώτης ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου μαζί με τους Shaquella Rapier από το Τρίνινταντ-Τομπάγκο και Roberta Quercioli από την Ιταλία. Δεύτερη ήταν η Νιόβη Δρυμούση στην κατηγορία Working Trails CS_2 και ο Νίκος Παγάνης,26 χρόνων στην κατηγορία Working Trails CΙ_01. Για τον Νίκο αυτό ήταν το δεύτερό του μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση των Special Olympics. Για άλλη μια φορά, ευχαρίστησε τον προπονητή του Στέλλιο και την προπονήτρια Μαρία Λίγκα και δήλωσε πολύ χαρούμενος. Η μητέρα του είναι πολύ περήφανη και ευτυχισμένη για τον γιο της. Ο Νικόλας έχει πάρει μέρος στους Special Olympics και το 2007 στην Κίνα και στους χειμερινούς αγώνες στην Ιαπωνία. Τώρα εργάζεται σε θερινό κινηματογράφο στις Σέρρες.

Το τέταρτο μετάλλιο της μέρας, το κατέκτησε η Χρυσάνθη Χατζηεμμανουήλ. Η 13χρονη κοπέλα, μικρότερη από όλες της κατηγορίας της ήταν τρίτη στην κατηγορία Working Trails CΙ_07